Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o NK Oáza Poděbrady

11.06.2007

Je to psané mými slovy a údaje pramení z mé hlavy a já v klubu nejsem od začátku,tak toho o minulosti vím jen velice málo. Vím,že náš klub začínal pod jménem "Padák Poděbrady" a hrál na Žižkově u zakl. školy na betonovém hřišti a o postavení v tabulce mnoho informací nemám. V rokce 2002 jsme se přejmenovali na "Hory Poděbrady", a to podle našeho hlavního sponzora " Restaurace na Horách". V tomto ročníku jsme skončili na krásném 4. místě. V roce 2003 se nám začalo opravdu dařit a tyto úspěchy nás provázejí do dnes (ale nechtěl bych to zakřiknout). Skončili jsme na pěkném 3. místě a naše ambice do dalších ročníků stoupala. V roce 2004 jsme mohli oslavit poprvé mistrovský titul okresního přeboru družstev (oslava byla super:-)). Já osobně rád vzpomínám na rok 2005, i když jsme ten rok nebyli úplně na vrcholu, mě naše 2. místo velice těšilo, protože herní pohoda v týmu byla skvělá. No a už se blížíme k minulému ročníku, který pro nás skončil opět úspěchem a to druhým mistrovským titulem. Zkusili jsme si i kvalifikaci do krajského přeboru, ale neuspěli jsme. Podrobnější minulost přiblíží následující článek Zdeňka Kreuze.

      Jěště bych chtěl říci (sám za sebe), že si velice vážím naší týmové party, protože taková je ve sportu už málo k vidění.  

                                                                              Miloš Pavézka

                              -------------------------------------------------------

 

Je tu také jedna zásadní a stále aktuální otazka, více už ale svými slovy člen týmu Zdeněk Kreuz....

Přežije nohejbal v Poděbradech?                       

 

I přes několikaletý problém s vlastním sportovištěm zahájily tři poděbradské nohejbalové týmy novou sezónu 2008.

Po té, co jim v roce 2000 nebyla novým vedením UJOPu prodloužena smlouva na užívání  pracně  svépomocí vybudovaného areálu na zámecké zahradě, se již po sedmé rozjely hrát svá mistrovská utkání do okolních vesnic, resp. Pdy.-A a Pdy.Oáza do Vrbové Lhoty a Pdy.B do Lhoty Pískové.

Není to dobrá vizitka pro téměř 14-ti tisícové město, obzvláště pak poté, co zde v nedávné minulosti vyrostlo několik prvoligových hráčů. Bohužel ale z praktické nemožnosti vézt v těchto podmínkách mládežnické oddíly vzniká velká generační propast a tím i reálně blížící se zánik poděbradského nohejbalu. A to i přes skutečnost, že je tu momentálně evidováno téměř 50 nohejbalistů! Pro ilustraci uvedeme příklad sousedního města Nymburk, kde např. městská dotace ženského oddílu nohejbalu o 11 hráčkách prý činila na sezonu 2006 cca 180 tisíc! Navíc oddíl nohejbal Nymburk jako takový dostal letos dalších 250 tisíc na rekonstrukci povrchu svých dvou kurtů! Prostě někde to jde a někde ne... 

Při té příležitosti nutno podotknout, že náklady na vybudování jednoho dvorce nepřesáhnou při svépomoci 150 tisíc korun, což je v porovnání s např. investicemi do parku či zimního stadionu částka -mírně řečeno- zanedbatelná. Šest let bojujeme o vlastní sportoviště, radnice zatím jen slibovala. Doufáme tedy, že v souvislosti s novým vedením MÚ bude v Poděbradech situace všech sportovců příznivější a že finance nepotečou pouze do fotbalu a basketu... V současné době probíhají nová jednání se starostou a situace se začíná rýsovat nadějně, snad už pro sezónu 2009.

No ale zpět k historii poděbradského nohejbalu. Vrátíme se v čase zpět do roku 1983, kdy jsme se k tehdejšímu poděbradskému týmu připojili jako mladíci spolu s J.Geisslerem. Po získání prvních zkušeností v okresním přeboru a následně dvouleté vojenské službě již ale rok 1986 znamená zisk titulu přeborníků okresu, tehdy ještě na asfaltových hřištích poděbradského koupaliště. Postupně se poděbradský tým rozrůstal a omlazoval a v roce 1989 se již pro množství hráčů rozdělil na NK Poděbrady A a NK Poděbrady B.

V roce 1991 na antukovém hřišti školy Na Valech „A“ tým vítězí v okresním přeboru i v následné kvalifikaci a postupuje do krajské soutěže. Zde se udržel pouze jednu sezónu, ale

v roce 1996 se úspěch v okresním přeboru a postup do krajské soutěže opakoval.

Rok 1997 “A“ tým po náboru na základních školách sestavuje družstvo mladších žáků, kteří se aktivně účastní mládežnických soutěží pod vedením Romana Brtny. 

V roce 1998 poděbradští hráči svépomocí a na vlastní náklady budují na Zámecké zahradě

nový antukový kurt, který dle hostujících hráčů nemá co do kvality povrchu i prostředí v krajské soutěži konkurenci.

V dalším roce přibývá k družstvům žáků a mužů „A“ a „B“ i poděbradské družstvo „C“, které spolu s „B“ zápolí v okresním přeboru. Stejná situace je i v sezóně 2000. Bohužel v tomto roce dochází ke změně vedení poděbradského UJOPu a k výpovědi všech družstev ze hřiště na Zámecké zahradě. Tými hledají na rychlo útočiště na antukových dvorcích ve Vrbové Lhotě, resp. Lhotě Pískové. Tento fakt prakticky znamená rozpad mládežnického oddílu, protože rodiče odmítají pouštět děti na tréninky a zápasy mimo Poděbrady.

V roce 2001 “A“ tým po čtyřech letech sestupuje z krajského přeboru, a to hlavně díky problémům s vlastním hřištěm a tedy i absenci mládežnických družstev. NK Poděbrady "B" je 7 a Poděbrady „C“ se přejmenovávají na AC Padák a končí dvanácté v opd.

V roce 2002 NK Poděbrady “A“ opět vítězí v okresním přeboru družstev, AC Padák je pátý a NK Poděbrady "B" šesté.

V roce 2003 končí NK Poděbrady “A“na druhém místě, "B" je čtvrté a AC Padák přejmenovaný na AC Hory je opět pátý. V sezóně 2004 poprvé vítězí AC Hory Poděbrady, v roce následujícím, tedy 2005 vyhrává okresní přebor  NK Poděbrady „A“, AC Hory jsou druhé a Poděbrady „B“ na pátém místě. V loňské sezóně suverénně zvítězil tým AC Hory Poděbrady, NK Poděbrady „A“  byl druhý, NK Poděbrady “B“ pátý.

A konečně letos je po první polovině soutěže na prvním místě družstvo NK Oáza Poděbrady, které vzniklo z AC Hory.

Vzhledem k tomu, že poslední roky hraje okresní soutěž družstev 12týmů, jedná se dlouhodobě za daných podmínek za vynikající reprezentaci města.

                                                                                    

                                                                                dopisovatel  NK Pdy. září 2007